VW Touran

Touran potrafi sprostać wyzwaniom nowoczesnego stylu życia. Jego największą zaletą są ogromne możliwości aranżacji wnętrza. Ta zdolność dostosowywania się do różnorodnych potrzeb daje kierowcy swobodę spontanicznego działania. Siedem pojedynczych miejsc, trzy rzędy foteli i ludzka wyobraźnia zapewniają nieograniczone możliwości i gwarantują rozwiązanie na każdą ewentualność.
Touran kusi także niespotykaną w tej klasie przestronnością wnętrza oraz dużą liczbą schowków. Perfekcyjnie dopracowany w każdym szczególe, potrafi zaskoczyć czymś miłym i praktycznym.

Touran to samochód dla ludzi, którzy ponad wszystko cenią sobie aktywny wypoczynek z rodziną, lub przyjaciółmi. Podróżujących w poszukiwaniu niezwykłych miejsc, niezapomnianych wrażeń, niezatartych przeżyć. Dla nich najważniejsze jest niczym nie zmącone poczucie bezpieczeństwa. Touran pozwala cieszyć się przygodą.

Już wyposażenie seryjne Tourana kusi swoim bogactwem. Przystosowany do rodzinnych i służbowych podróży, zapewnia przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne z przodu czy kurtyny powietrzne dla pierwszego i drugiego rzędu siedzeń to tylko niektóre rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa biernego. W ramach bezpieczeństwa czynnego wersja basis posiada m.in. elektroniczny system kontroli trakcji (ESP), wraz z ABS, EDS i ASR oraz asystentem siły hamowania.

Wersja standardowa wyposażona jest w pięć wygodnych pojedynczych foteli dla wszystkich pasażerów. Dodatkowe, dostępne opcjonalnie, dwa kolejne fotele rozbudowują Tourana do turystycznej wersji siedmiomiejscowej. Jednocześnie możliwa jest swobodna aranżacja przestrzeni wnętrza.

Wersję Basis uzupełniają ponadto: centralny zamek sterowany drogą radiową, elektrycznie podnoszone szyby z przodu z funkcją zabezpieczającą przed zakleszczeniem dłoni, elektrycznie regulowane i ogrzewane lusterka zewnętrzne z kierunkowskazami, termoizolujące szyby oraz 15-calowe obręcze kół z estetycznymi kołpakami.

W wersji Trendline szczególny nacisk położono na komfort jazdy. Podróż uprzyjemniają fotele z regulacją podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa zapewniające optymalną pozycję ciała. Znakomicie przystosowany do wyjazdów turystycznych Touran posiada w tej wersji składane stoliki w oparciach siedzeń przednich, elektryczną regulację szyb, wielofunkcyjny wyświetlacz w tablicy przyrządów oraz żaluzję bagażnika.

Wygodną jazdę podczas długich tras zapewnia tempomat, czyli urządzenie utrzymujące stałą prędkość (od 30 km/h), które wyłącza się samoczynnie po naciśnięciu hamulca lub sprzęgła.

Wizualnym wyróżnikiem wersji Trendline jest chromowana listwa ozdobna wokół osłony chłodnicy, klamki i listwy ochronne w kolorze nadwozia. Reling dachowy, w kolorze czarnym, przystosowany jest do różnych systemów mocowań bagażu.

Elementy dekoracyjne "Micro Tech" na desce rozdzielczej i drzwiach oraz liczne praktyczne schowki wyróżniają wnętrze Tourana spośród aut tej klasy.

Highline to najbogatsza wersja wyposażenia Tourana. Ma ona spełniać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Eleganckie wnętrze uzyskano dzięki aluminiowym elementom dekoracyjnym na desce rozdzielczej i drzwiach, a także kierownicy, dźwigni zmiany biegów oraz hamulca ręcznego oprawionych w szlachetną skórę. Nadwozie wersji Highline wyróżnia chromowany reling dachowy oraz 16-calowe obręcze kół ze stopów metali lekkich "Hockenheim".

Komfort podróżowania zapewniają sportowe fotele z regulacją wysokości i podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, dodatkowo przyciemnione szyby boczne (począwszy od drugiego rzędu siedzeń), a także półautomatyczna klimatyzacja "Climatic". Dzięki niej kierowca i pasażerowie mogą się cieszyć optymalną temperaturą niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkową zaletą "Climatic" jest stopniowa regulacja chłodzenia schowka.

NADWOZIE

Eleganckie, klasyczne nadwozie Tourana jest dopełnieniem wizji konstruktorów zmierzających do stworzenia samochodu spełniającego oczekiwania ludzi aktywnych i ceniących rodzinne podróżowanie. Połączenie estetyki i funkcjonalności znalazło tu swoje doskonałe odzwierciedlenie.

Harmonijna, spokojna linia nadwozia dopracowana jest w każdym szczególe. Perfekcyjna dokładność łączenia wszystkich elementów jest świadectwem zaawansowanej technologii i źródłem przyjemnych doznań estetycznych.
Kompaktowa, dobrze przeszklona sylwetka Touarana oraz reflektory przeciwmgielne (standard w wersji Highline), zapewniają kierowcy idealną widoczność w każdych warunkach. Z kolei kierunkowskazy w obudowach lusterek bocznych czynią Tourana lepiej widocznym na drodze.

Atrakcyjność wizualną Tourana można podkreślić za pomocą wyposażenia dodatkowego. Dostępne są na przykład: eleganckie obręcze kół ze stopów metali lekkich "Hockenheim", szklany, elektrycznie otwierany dach czy chromowany reling dachowy.

WNĘTRZE

Przestrzenność, innowacyjny system pojedynczych siedzeń, praktyczne schowki, szufladki i kieszenie to nie wszystko, co oferuje ten model, by nawet najdłuższa podróż pozostała przyjemnością. Zadbano, by wnętrze Tourana było komfortowe, estetyczne i przyjazne dla użytkowników. Wszechstronność rozwiązań Tourana połączono z typową dla Volkswagena wysoką jakością zastosowanych materiałów. Pod względem wyglądu i wytrzymałości spełniają one najwyższe wymagania. Elementy dekoracyjne na desce rozdzielczej oraz wyłożeniu drzwi przednich dopełniają eleganckiego wyglądu Tourana.

Konstruktorzy Volkswagena, chcąc spełnić wymagania użytkowników często podróżujących i spędzających w Touranie wiele czasu, zaprojektowali funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze. Stworzono na przykład przejrzysty system sterowania wentylacją oraz klimatyzacją z oddzielną regulacją dla kierowcy i pasażera.

Wyposażenie dodatkowe umożliwia dopasowanie samochodu do indywidualnych upodobań. Charakter wnętrza podkreślić może wysokiej jakości skóra na kierownicy, dźwigni zmiany biegów oraz hamulca ręcznego, a także aluminiowe elementy dekoracyjne na desce rozdzielczej i wyłożeniu drzwi przednich.

KOMFORT

Funkcjonalność wnętrza nowego Tourana zaskakuje na każdym kroku. Praktyczna koncepcja ustawiania foteli gwarantuje różnorodność wykorzystania przestrzeni samochodu. Zgodnie z zapotrzebowaniem wersję 5-miejscową można rozbudować do 7-miejscowej, lub zredukować tylko do dwóch miejsc. Istnieje prawie 500 możliwości kompozycji wnętrza! To indywidualne dostosowywanie przestrzeni jest jednocześnie niezwykle łatwe w obsłudze. Możliwości adaptacyjne wnętrza Tourana omówione są szerzej w dziale "Aranżacja wnętrza". Skonstruowane od nowa przez inżynierów Volkswagena fotele kierowcy i siedzącego obok pasażera są niezwykle ergonomiczne. Podwyższone w stosunku do tradycyjnego samochodu osobowego siedzisko (631 mm) oraz odległość między nim a dachem, wynosząca 1.020 mm zapewniają lepszą widoczność i wygodę.

Równie cenną zaletą tego modelu jest cały system aż 39 różnego rodzaju schowków, szufladek czy kieszeni. Zmieści się w nich cały podręczny bagaż podróżny. To kolejny dowód na wyjątkowość Tourana.

Dzięki otwieranej dwustopniowo pokrywie dostęp do przestrzeni bagażowej jest niezwykle łatwy i wygodny. Po otwarciu bagażnika pokrywa najpierw unosi się na określoną wysokość, daje się jednak na życzenie podnieść jeszcze wyżej. Stanowi to duże udogodnienie dla tych użytkowników pojazdu, którzy cenią sobie szczególnie wygodny dostęp do bagażnika.

Wersja Trendline i Highline Tourana są dodatkowo przystosowane do długich, rodzinnych wyjazdów turystycznych. W oparciach przednich siedzeń znajdują się składane stoliczki. Obie wersje posiadają także elektryczną regulację szyb oraz wielofunkcyjny wyświetlacz w tablicy przyrządów. Dzięki tempomatowi Touran utrzymujące stałą prędkość (od 30 km/h). Urządzenie to wyłącza się samoczynnie po naciśnięciu hamulca lub sprzęgła. Te i wiele innych rozwiązań zapewniają kierowcy i pasażerom przyjemną podróż, upływającą w prawdziwie komfortowych warunkach.

BEZPIECZEŃSTWO

Konstruktorzy Volkswagena jak zawsze zadbali o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Touran posiada system 6 poduszek powietrznych (przednie i boczne poduszki dla kierowcy i pasażera), a także kurtyny powietrzne dla pasażerów pierwszego i drugiego rzędu oraz automatyczne trójpunktowe pasy bezpieczeństwa z regulacją wysokości i elektrycznymi napinaczami (dla foteli w pierwszym rzędzie).

Zastosowano także nowatorską koncepcję aktywnych zagłówków z regulacją wysokości i kąta nachylenia, które w czasie wypadku zawsze pozostają w pobliżu głowy, zmniejszając ryzyko naprężeń mięśni karku i kręgosłupa. Całość stanowi optymalne zabezpieczenie przed ewentualnymi urazami.

Z myślą o ochronie najmłodszych Tourana wyposażono w przygotowanie do montażu fotelików dziecięcych ISOFIX (na dwóch zewnętrznych fotelach drugiego rzędu).

Twórcy Tourana wzięli także pod uwagę bezpieczeństwo przechodniów. Specjalna konstrukcja przedniej części samochodu z dużą odległością pomiędzy maską, a silnikiem oraz miękkie wyłożenia zderzaków z przodu zmniejszają ryzyko wystąpienia u nich obrażeń w przypadku kolizji.

W ramach rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa czynnego wersję standardową Tourana wyposażono w elektroniczny system kontroli trakcji (ESP), układ zapobiegający blokowaniu kół (ABS), a także elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego (EDS), kontrolę i automatyczną redukcję momentu obrotowego przekazywanego na koła (ASR) oraz asystenta siły hamowania.

ARANŻACJA WNĘTRZA

Stworzenie optymalnych warunków do spontanicznego działania. Dotrzymanie kroku ludziom prowadzącym nowoczesny styl życia, aktywnym, potrzebującym partnera gotowego sprostać różnorodnym wyzwaniom - to cel, który przyświecał twórcom Tourana. Filozofia ta znalazła odzwierciedlenie w zastosowaniu innowacyjnego systemu pojedynczych siedzeń dającego niespotykane możliwości aranżacji wnętrza. Opcja trzeciego rzędu siedzeń tylko potwierdza tę tezę. Niemal 500 konfiguracji - elastyczność wnętrza Tourana zapiera dech w piersiach. To kolejny dowód na to, że Touran nie uznaje kompromisów.
Indywidualną kompozycję zagospodarowania przestrzeni Tourana uzyskuje się dzięki łatwym w obsłudze, wszechstronnym fotelom, które można przesuwać wzdłuż, składać, rozkładać, przestawiać i wyjmować. Oto kilka możliwości, jakie oferuje ten model:

Już wyposażenie standardowe zapewnia możliwość przystosowania Tourana do długich, turystycznych podróży. Wystarczy środkowy fotel drugiego rzędu złożyć tak, by pełnił on funkcję stolika.

Poprzez dołożenie pełnowymiarowych foteli w trzecim rzędzie uzyskuje się
7-miejscową wersję samochodu. Fotele te w razie potrzeby można schować w podłodze.

Wystarczy kilka ruchów, by z 7-miejscowego samochodu uzyskać 2-miejscowy, przestronny i bardzo funkcjonalny samochód użytkowy: 1913 litrów pojemności przestrzeni bagażowej z możliwością przewożenia bagażu do 660 kilogramów.